فیلم و سریالنقدنقد و بررسی سریال کره ای

نقد و بررسی دقیق و کامل سریال گابلین (جن) – goblin (خطر اسپویل)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

گابلین سریالی درجه یک و غیر قابل پیش بینی

مشخصات :

نام : گوبلین ، جن ، Goblin ، Dokkaebi

ژانر: فانتزی ، رمانتیک

درباره سریال:

کیم شین یک گابلین هست که محافظ ارواح هم هست و ادمها رو در دنیای بعد از مرگشون راهنمایی میکنه. او با وانگ یئو زندگی میکنه که یک فرشته مرگ هست که دچار فراموشی شده و مسئول گرفتن جان ادمهاست. هر دوی اونها با هم مردن وعبور از مرگ ادمها رو میبینند. شین دیگر نمیخواهد جاودانه باشه و برای پایان زندگی جاودانه اش به دنبال یک عروس فانی می گرده. در همین حال جی یون تاک یک دانش اموز دبیرستانی هست که با وجود واقعیتهای دردناک زندگیش, همچنان خوشبین هست و در اخر عاشق گوبلین میشه. کیم سان صاحب یک مغازه است ودختری بسیار جذاب و درخشان که همه مردها عاشقش می شوند,او دختر سخت کوشی هست و با فرشته مرگ ملاقات میکنه و زندگیش شروع به تغییر میکنه….

 نقد این سریال شامل :

 1. نقد عادی و کلی که در این پست می خوانید
 2. نقد اعداد و نماد های اعداد (اینجا کلیک کنید)
 3. نقد رنگ ها و نماد های رنگ (اینجا کلیک کنید)

نقد:

گابلین یک سریال دقیق و حساب شده ای است. به این معنا که تمام دیالوگ ها و طراحی صحنه ها و رنگ ها و حرکات همگی با معنا و نمادین و دقیق بودن. پس قبل از هر چیزی بدونید که با یک سریال عادی طرف نیستید بلکه با یک شاهکار هنری و درجه یک طرفید.

روند داستان

داستان از آشنایی بیننده با تمام شخصیت ها و آشنا شدن آنها با یکدیگر شروع می شود. از آشنایی گابلین با فرشته مرگ گرفته تا آشنایی اون تاک با گابلین و آشنایی فرشته مرگ با سانی همگی به خوبی در کنار هم قرار گرفته بودند و جالب بود

شخصیت هر کدام از این افراد در تضاد هم بودند که به صورت خیلی جالبی با هم کنار اومده بودند به طوریکه تقابل این شخصیت ها خیلی عالی بود . به عنوان مثال کیم شین (گابلین) که هر روز از خدا می خواست بمیره، با دختری به نام اون تاک آشنا میشه که خیلی خوشبینه و با وجود تمام سختی ها و مشکلات می خواد زندگی کنه.

روند داستان در ابتدا با یک غم خیلی سنگین شروع شد وتا آخر سریال بود اما بخاطر طنز های خیلی قوی و عالی که در سریال وجود داشت فضای سریال را خیلی لطیف کرده بود و تونسته بود فضا را از حالت ناراحتی و غم به خوبی بیرون بیاره به طوری که می شه گفت این سریال را می شه به عنوان یک سریال کمدی خوب نگاه کرد حتی با این که غمی در پشت این طنزها وجود داشت، تونسته بود تا آخرین لحظه بیننده را همراه خودش کنه.

باید ذکر کنم روند داستان کاملا هیجانی بود و آنقدر جذاب بود که انتظار کشیدن برای دیدن قسمت بعدی را خیلی سخت می کرد و از همه مهمتر این که هیچوقت نمی شد ادامه ی داستان را حدس زد یا پیش بینی کرد.

بار معنایی سریال

باید گفت که کل این سریال بار معنایی داشت. اکثر دیالوگ ها با ارزش و زیبا بودن و بیشترشون پر معنا بودند که این مهارت بالای نویسنده این سریال را نشون می داد.

 • تقابل شخصیت ها: فرشته مرگ را همه چیز را فراموش کرده اما جن (گابلین) هیچ چیزی را فراموش نمی کنه. جی اون تاک که جوانه و آرزو و برنامه هایی برای آینده اش داره و جنی که نا امیده و می خواد هر چه زود تر بمیره
 • انسان خوب یا بد بودن دست خودته
 • هر کاری کنی در زندگی بعدیت تاثیر داره
 • نتیجه تمام کار هایی که می کنی را می بینی(پاداش یا جزا)
 • بالاترین جرم دست کشیدن از زندگی است
 • گذشته غیر قابل تغییره
 • کارهایی که می کنیم روی دیگران تاثیر داره و باید سعی کنیم در آینده اشتباهاتمان را جبران کنیم

طنز سریال

به جرأت میشه گفت طنز این سریال عالی بود مخصوصا طنز هایی که بین فرشته مرگ و جن اتفاق می افتاد خیلی خنده دار بود.

بیشتر این طنز ها شامل:

 • قدرت نمایی های فرشته مرگ و جن و تقابل این دو شخصیت که در نهایت باعث دوستی شد
 • دوک هوا که به عنوان خدمتکار این دو بود و مخل آسایش این دو نفر بود
 • حسادت های جی اون تاک نسبت به عشق اول جن
 • سینما رفتن اون تاک و جن (عالی بود )
 • و …

غم داستان

همانطور که در ابتدا اشاره کردم یک غم سنگینی از اول تا آخر سریال بود و مثل طنز سریال غم این سریال هم واقعا عالی کار شده بود و حتی میشه گفت غم داستان پر رنگ تر بود مخصوصا در آخرین قسمت ها.

گذشته ی گابلین و فرشته مرگ ، زندگی قبلی سانی و آینده بدی که در انتظار جی اون تاک بود همگی موضوعاتی بودند که باعث غم زیادی می شد

بازیگران

بازیگری تمام شخصیت ها عالی و هنرمندانه بود و تنها مشکلی که من داشتم تفاوت سنی بالای دو زوج اصلی بود که فکر می کنم اکثر اونایی که سریال را دیدن با این موضوع تا حدودی مشکل داشتن. در ادامه توضیحی در مورد بازیگری هر کدام از شخصیت ها داد می شود:

گونگ یو

به شخصه فکر می کنم ایشون یکی از بهترین های سینمای کره هستن و بازیه خیلی قوی و پخته ای داره. تنها بازیگری هست که دیدم اینقدر خوب می تونه با حالت چهره اش تمام حس شادی ، غم ، ترس و ….. را به بیننده منتقل کنه. قبلا هم در اینباره در نقد فیلم قطار بوسان هم گفته بودم که حالت های چهره این بازیگر خیلی خاص و خوبه

اگر خودتان این سریال دیده باشید خودتان می فهمید در صحنه های مختلف چه واکنش های خوبی داشت و چه خوب ظاهر شده بود که حتی اینقدر خوب بود که گاهی احساس می کردم لی دونگ وونگ کمی ضعیف تر از او ظاهر شده

اون تاک

صد درصد این خانم بازی خیلی بهتری نسبت به بازیش تو سریال پنیر در تله ایفا کرده بود وپخته شدن بازیش رو به خوبی میشد دید. او بخوبی تونسته بود از تمام صحنه های احساسی و جدی و بچه گانه بر بیاد و پیشرفت او را بخوبی می تونستم ببینم اما همانطور که گفتم زیاد با این بازیگر کنار نیومدم  که فکر می کنم علتش اختلاف سن زیادش با نقش اصلی بود.

هرچی به انتهای داستان نزدیک میشدیم قابلیت های این خانم هم تو قسمت های غم انگیز داستان به خوبی معلوم میشد اما بازهم چون نوددرصد کار رو در زمانی که اون تاک نقش یه دختر سر به هوای نوزده ساله رو ایفا میکنه پرکرده بود ..پس میشه گفت این حس مچ نبودن تا اخر داستان همراه من بود

سکانس برتر

خب نمی شه سکانس برتری را انتخاب کرد چون سکانس های عالی زیاد بودن اما چند تا از اون ها که یادمه را می گم

 1. صحنه مرگ گابلین
 2. دیدن گذشته سانی توسط فرشته مرگ
 3. گریه فرشته مرگ با دیدن عکس خواهر جن
 4. اولین باری که اون تاک به جن گفت دوستت دارم در کانادا
 5. دیدن جن در کانادا
 6. باران امدن هنگام غمگین بود جن
 7. دعوا های بچه گانه فرشته مرگ وجن
 8. مرگ اون تاک

دیالوگ های برتر

-فرشته مرگ: وقتی این(کلاه) رو می پوشم مرگ می شناستم. از انسانها پنهانم می کنه! – جن: خوشحالم که به چشم انسانها نامرئی می شی! دیدنت شرم آوره!

در ان برهوت انقدر تنها بود که گاهی برعکس قدم برمیداشت ..میخواست جای ردپاهاش رو ببینه ..

اون تاک خطاب به جن: تو خیلی درد کشیدی، تنهایی، بی ثباتی، بداخلاقی، رنگ سیاه و جاهای مرطوب رو دوست داری، تو باعث خوشبختی و بدبختی مردم میشی، خانواده هم نداری!

پادشاه گوریو خطاب به کیم شین(جن): بهت شمشیری همراه با نگرانی و طغیان میدم تا جاییکه می تونی پیش برو و هرکاری از دستت بربیاد بکن.. اما برنگرد…/ کیم شین: اعلیحضرت! بهم دستور دادین که از مرز محافظت کنم، دشمن رو بکشم، همین کار رو کردم، خواهرم اینجاست و همینطور مردم بیگناه… / پادشاه: حالا نگرانی یه پادشاه رو درک می کنی. خبر مرگت رو بیار! تا منم در غم از دست دادنت سوگورای اعلام کنم. این یه حکم سلطنتیه!

گوبلین اینجوری جون سالم بسر برد و در مکانی میان زندگی و پس از زندگیش گیر افتاد  میان روشنی و مرگ و جایی که خداوند به فراموشی سپرده تا ابد گیر افتاد…..

جن به پسر دزد دوچرخه سوار می گه: پولی که تو دزدیدی فقط 23 دلار بود، اینم 32 دلار. و 10 دلار، 3 تا کوپن غذا…[دوستان این اعداد الکی نیستن. اعداد خیلی زیادی در این سریال بیان شده که به طور عجیبی همشون به هم مرتبط و تکراری هستن که حتما برای فهم آن مقاله نقد اعداد در سریال گابلین را بخونید]

طراحی صحنه ولباس

طراحی های صحنه و لباس زیبا و خیلی متنوع بودند . از لباس های عهد گوریو گرفته تا لباس های فاخر امروزی همشون عالی بودند. (توجه رنگ های استفاده شده در لباس ها و صحنه ها هم نمادین هستن و حتما باید نقد رنگ ها در سریال گابلین را بخوانید)

موسیقی متن

تقریبا میشه گفت تمام موزیک متن ها محبوب بودن خودم که عاشق دو سه تا از موزیک متن ها شدم . موزیک متن ها کاملا به صحنه ها و فضای فیلم می خورد و خیلی سریال را دلنشین تر و زیبا تر کرده بود . پیشنهاد می کنم آهنگ ها شو حتما گوش بدید.

پایان سریال

در ابتدا اصلا حدس نمی زدم پایان شادی در انتظار و اینطور هم نشد یک پایان معقول و متعادل داشت و همچنین کاملا غیر پیش بینی تا دقیق آخر.

صحنه ی مرگ اون تاک خیلی خیلی غمگین بود چون آخرای سریال بود و کلا از یک پایان خوش نا امید شدم اما به طور باورنکردنی که فکر می کردم پایان بدی برای تمام شخصیت ها در راه است همه چی تغییر کرد و تقریبا میشه گفت یک پایان نسبتا شادی داشت. که کاملا این پایان معقول و خوب بود.

توجه :

 این سریال به لحاظ دیالوگ نویسی واقعا عالی بوده… عالی از این نظر که هر جمله اش پشتش فکر و عقیده بوده…. در کنار غرق شدن در عشق و عاشقی ازواج سریال یا توجیه کردن دیالوگ ها به روش برخی از ایرانیان مهربان و باگذشت و مثبت اندیش و زیبانگر، به تک تک دیالوگ ها بیندیشید حتما ریشه هاشو در قرآن[یا ضدیت  با قرآن] و احادیث و روایات پیدا می کنید (مطالب بیشتری را در چند مقاله ای که در ابتدای مطلب ذکر شد می توانید بخوانید)

این نقد با همکاری وبلاگ http://naghdkoreh.blogfa.com انجام شده

نقد و بررسی کلی

داستان
موسیقی
بازیگری
طراحی صحنه و جلوه های ویژه

عالی

گابلین یکی از بهترین سریال های کره ای هست که واقعا چه تو خود کره چه خارج از کره موفق بوده و ریتینگ بالایی داشته پس حتما پیشنهاد میشه ببینیدش

امتیاز کاربران: 4.85 ( 17 نفر)
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
برچسب ها
نمایش بیشتر

‫15 نظرها

 1. واااااااای این سریال عاااااالی بود عالللللی
  فوق العاده بود
  یعنی بیشتر ۵ بار نگاهش کردم دیوونه وار عاشقشم ❤

 2. وااای..چرا زودتر این فیلم رو ندیدم..الان قسمت چهارم رو تموم کردم..مگه داریم سریالی که اینهمه همه چی تموم باشه..چهارقسمت رو پشت سرهم دیدم..شخصیتها عالی..بازیا عالی..همه چیزش عالیه..

 3. سریال خوبی بود ،تقریبا میتوان گفت کمتر زمانی پیش آمد که فیلم را جلو زده باشم،هیجان فیلم خوب بود و با نقد فوق هم موافقم یک غم عمیقی در تمام سریال وجود داشت که تا چند روز بعد از اتمام هم همچنان انسان را درگیر میکرد ،این فیلم رو به کسانی که افسردگی دارند اصلا توصیه نمیکنم چون علیرغم اینکه نشان میداد زندگی پس از مرگ وجود دارد اما چیزی که انکار ناپذیر بود فلسفه مرگ و زندگی است که همین بار غم انگیزی داستان را به دوش میکشید

 4. سریال خوبی بود ولی خیلی سکانسای تکراری داشت و خیلی باعقاید ما تفاوت داشت …بنظر من خیلی از سریالای کره ای هست که خیلی بهتر وبامفهوم واقعی تر اند…..من این سریالو به کسایی که ندیدن پیشنهاد نمیکنم واقعاالکی ذهنتون درگیر میشه…اگر میخایدسریال کره ای تماشا کنید حداقل سریالاییی ببینید که با اعتقاداتتون منافاتی نداشته باشه وسردرگم نشید……

  1. در رابطه با سکانس تکراری من سکانس تکراری در این سریال ندیدم. یا حداقل سکانس تکراری ندیدم که اونقدری به چشم بیاد یا آزاردهنده بوده باشه. و اگر هم بوده مطمئنا وجود اون چند تا سکانس تکراری الزامی بوده.
   در رابطه با عقاید کاملا با شما موافقم که با عقاید ما در تضاد هست. (یادمه وقتی که این سریال را می دیدم با خودم می گفتم ببین چه جالبه از بعضی جهات با عقایدمون یکی و از جهاتی در تضاد که این باعث می شه طرف را سردگم کنه کی چی درسته و چی اشتباه). این که این سریال تونسته فرد مقابل را تحت تاثیر بزاره و فکر را مشغول کنه نشان دهنده کیفیت ساخت و خوبی آن هست نه بدی آن از نظر فنی.
   اصولا کره ای ها داستان گو های خیلی خوب و قهاری هستند به طوری که چیزهایی که غیر واقعی هستند را چنان خوب تعریف می کنند که ادم از شنیدنش (دیدنش) لذت می بره و حتی اگر دانش کافی در باره اون مسائل نداشته باشی ممکنه طرف را به شدت مورد تاثیر قرار بده. نمونه آن تولد دوباره بعد از مرگ یا به عبارتی چند بار زنده شدن و زندگی در این دنیا پس از مرگ هست که در این سریال به خوبی نشان میده که قطعا با اعتقادات ما و دانش دینی که داریم اینطور چیزی ممکن نیست و کاملا متغییر هست. در نتیجه نظر من اینه که دیگران را به دیدن این سریال دعوت کنیم تا ببینند تو خودشون را بسنجند و ببینید آیا فردی هستند که به راحتی تحت تاثیر این چیزا قرار می گیرند و همه چی را باور می کنند یا اینکه نه سریال را می بینند و به نقد اون می پردازند که مثلا فلان چیز و فلان چیز که در این سریال وجود داشت به فلان دلایلی اشتباه است و به اعتقادات من نمی خوره. به این شکل خودشون و عقایدشون را می سنجند.

 5. به نظر من سریال مزخرفی بود و پر بود از صحنه های تکراری و اصلا برای من عم انگیز نبود…..من با دیدن سریال عاشقان ماه تا چند روز حالم بد بود ولی این سریال اصلا تاثیر گزار نبود

  1. هرکسی یه نظر و سلیقه ای داره. طبق امار چه در کره و چه در خارج کره مثل ایران چین و … این سریال مورد استقبال قرار گرفته و تعداد زیادی از مردم از این سریال خوششون اومده که این نشان از کیفیت سریال و جور بودن با سلیقه خیلی از مردمه. البته حتی اگر شما به سابقه عوامل این سریال از نویسنده و کارگردان گرفته تا بازیگر های نقش اصلی همه گی افراد با تجربه و با کارهای موفقی بودن که میشه فهمید همه چی در این سریال واقعا کار شده و هیچی الکی نیست.
   من فکر می کنم یا شما کلا از این سبک فیلم ها خوشتون نمیاد یا یک چیزی تو این سریال براتون آزار دهنده بوده یا توجه کافی نداشتید و از نظر فنی بررسی نکردید که می گید مزخرف.
   در رابطه با صحنه تکراری اگر منظورتون فلش بک ها هست باید بگم این فلش بک ها خیلی ضروری بودن و برای پیش بردن داستان و فهمیدن آن نیاز به اون فلش بک ها بوده.
   و اینکخ شما نمی تونید عاشقان ماه را با این سریال مقایسه کنید. این دو سریال ژانر های متفاوتی در کل دارند که فقط میشه از لحاظ فلش بک ها که در گذشته هستند بررسی کرد که اونم در حدی نیس که بشه اینکار را کرد.
   من به شخصه هر دو سریال عاشقان ماه و گابلین را خیلی دوست دارم و به همه هم هر دوشو پیشنهاد می کنم….
   اگر شما سریال هایی مثل عاشقان ماه در ژانر تاریخی را دوست دارید من سریال ملکه کی را بهتون پیشنهاد می کنم که داستان واقعی یک زن از کره هست که بعد ها به جایگاه بالایی میرسه. این سریال 50 قسمتی هست. در ضمن اینم بگم که تا حدودی سریال غم انگیز تموم میشه اما ارزش دیدن این سریال را داره. نقد این سریال و لینک های دانلودش داخل سایت هست که می تونید قبل دانلود بخونید و اگر خوشتون اومد دان کنید.

 6. واقعا سریال محشر و فوق العاده ای بود ازش خیلی خیلی لذت بردیم. ایفای نقش بازیگرا واقعا میتونم بگم فوق العاده بود جوری بازی میکردن انگار تو وقعیت داره اتفاق میفته. صحنه های فوق العاده زیبایی داشت. این سریال همه چی تمام بود یک سریال کاملا متفاوت و جذاب هرچی ازش تعریف کنم کم گفتم به قول دوستمون ارزش چند بار دیدن رو داره این سریال. از شماهم به خاطر نقد و بررسی قشنگ این سریال عزیزمون خیلی خیلی تشکر میکنم.

 7. ممنون بابت نقدتون. بسیار عالی بود.
  سریال هم شدیدا عالی بود. واقعا حال آدم رو عوض میکنه. مدت ها بود دنبال چنین سریال خوبی بودم.

 8. من با پایانش موافق نبودم این سریال نوشته خانم کیم اون سوک که نویسنده سریال های باغ مخفی،نسل خورشید و وارثان هستن پایان گابلین هم مثل باغ مخفی که دختر میره تو کما و تو انتظار پایان غم انگیز داری ولی جای بدنشون عوض میشه و بعدشم که خواب اون باغو میبینه و از مرگ نجات پیدا میکنه یا نسل خورشید که اون دو نفر مردن ولی بعدن یهو تو اون صحرا جواب بیسیمو میده و سر و کله خودش پیدا میشه و نشون میده نمرده بصورت غیر عادی خوب تموم میشه انگار فقط بخاطر اینکه مخاطب صداش در نیاد که چرا پایانش غمگین بوده براش هپی اندینگ میزاره که خیلی مسخرش میکنه

  1. نمی دونم شاید حق با شما باشه اما حتی اگر از این زاویه هم نگاه کنیم این هپی اندینگ این سریال هایی که گفتید به هیچ عنوان ابکی نبودند. یعنی به داستان می خورد و اون پایان خوشی که گذاشته بودند جور در میومد

 9. سلام من یه سوال دارم
  من الان قسمت هفتمم و اون قسمت خطر اسپویلو نخوندم و یه قسمت مهم و چند تا قسمت کم اسپویل شدن برام.
  من میخوام از سریال لذت ببرم، لطفا اگه راه حلی چیزی دارین با اینکه اسپویل شده برام ازش لذت کامل ببرم بهم بگین.

  1. دوست عزیز شما اگه نقد را بخونید کلا براتون اسپویل میشه و کاریش نمیشه کرد. ولی در هر صورت حتی اگه اسپویل بشه بازم دیدنش لذت داره

   1. بله شما راست میگفتین. حتی با اینکه پایانشو فهمیدم حالا که تمومش کردم میبینم بازم هیجان و کشش رو داشت و در طول سریال همش منو شگفت زده میکرد و باهاش انقدر خندیدم که بالشو گاز میگرفتم و انقدر گریه کردم که خودمم تعجب کردم، صد البته که تعجبی نداره چون این سریال شاهکاره.
    دوستان این سریال معرکس ،باید ببینین تا درکش کنین، من پایانشو فهمیدم ولی بازم الان تبدیل شده به بهترین سریالی که دیدم.من پایان عاشقان ماهم فهمیدم اما اصلا مثل این نبود.
    قطعا بازم میبینمش اما با خانواده و به دوستامم معرفیش میکنم.
    درنگ نکنین، فقط هروقت تونستین برین شروع کنین به دیدنش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید